2008. augusztus 17. vasárnap, 16:47

Gy?r - Tíz éve minden hónap harmadik vasárnapján – januárt, februárt kivéve – ódon, míves holmikkal, az azokért rajongókkal telik meg a Dunakapu tér. Így lesz ezen a hétvégén is a régiségvásáron, s?t a születésnapi programban tízmilliárdok foroghatnak az árverésen.

A most vasárnapi Gy?ri Régiségvásár keretében tartja a tíz éves rendezvénysorozat születésnapját, így a színes kínálat mellett izgalmas „kincskeres?" programok is várják az érdekl?d?ket.

Reggel hétre már mindenki kirakja áruját, mintegy száz árusra számítanak, keresked?kre és magánszemélyekre, akik az ország távolabbi részeib?l, külföldr?l is érkeznek.

A gy?ri ugyanis a három legnagyobb hazai régiségvásár közé tartozik. Délel?tt fél tízt?l Járóka János és családi zenekara muzsikál, kilenc éves prímással. Tízt?l Simon Róbert Balázs alpolgármester mond ünnepi beszédet. Fél tizenegyt?l megint él?zene hallható és a régiségtotón régi bankókat lehet nyerni. Emellett érdemes azokat kincskeres? módjára is keresni a vásárban, akár kalapszalag mellé t?zve, akár villanyoszlopon, mert csak peng?vel és koronával lehet licitálni a fél tizenkett?kor kezd?d? árverésen. Így valószín?, hogy az aukcióra kerül? alkotásokért tulajdonképpen milliárdokat fizet egy-egy vev?, de a licitáláson nem a bankók névértékét veszik figyelembe, hanem a darabszámot.

Érdemes a padlásról el?keresni peng?ket vagy a vásárban venni, mert festmény, kristályváza, üvegékszer, dinnye, bor, ezüstpénz is kalapács alá kerül.

Minderr?l szerdán tartott sajtótájékoztatót szervez?ként az Antikexpo Kft., azaz Németh István és családja, az Esterházy-palotában. Ott ahol tíz éve az els? vásár el?tt is beszéltek szándékaikról. A Városi M?vészeti Múzeum igazgatója, N. Mészáros Júlia m?vészettörténész szerint az évtizedes múltú rendezvény a szép tárgyak szeretetének továbbvitelét, a helyi m?vészeti életet is segíti.

Olcsón is míves használati tárgyakat lehet találni az antikpiacon, amelyek egyedi lakásdíszek, ajándékok lehetnek és mindig benne van a vásárlátogató gy?jt?kben az a fajta kincskeresés is, hogy ritkaságra jó áron lelnek. A jótékony adományozásra is mód lesz: a gy?ri Rotary klub gy?jt a csángó gyerekek táboroztatására, a téren elhelyezett perselybe lehet erre a célra pénzt tenni.