Fröccs régi szódásüvegekből
2008. július 16. szerda, 12:14

Győr - Ha a szóda megnevetteti a bort – ahogy Krúdy megfogalmazta –, akkor a gy?ri Hámori Sándor megszépíti a fröccsöt. A szikvíz feltalálójára emlékez? idei fesztiválon ugyanis gy?jteménye révén régi üvegekből is kínálják a „borosszódát".

Negyedszer rendez fröccsnapokat a Rotary Club Győr. Idén is péntek kora délutántól egész hétvégén át a Móricz Zsigmond rakparton kínálják tagjaik adomány fejében a szőlő levének pezsgővízzel elegyített változatát. A megszokottól annyiban térnek el, hogy ezúttal hagyományos szódásüvegben, ötven-száz éves darabokban is árusítják a szódát.

Az ötlet az egyik klubtagtól, Hámori Sándortól származik, aki már régóta gy?jti az ilyen palackokat. Már kimentek úgymond a divatból, mert m?anyag változatuk sokkal könnyebb, de szerinte üvegb?l igazi a szikvíz és jóval esztétikusabb látványt is nyújt, illik az asztalra.

Újsághirdetés nyomán sikerült egy Heves megyei pincében több száz szódásüveget kiválogatnia. Leporolta, letisztíttatta és a rotarysok emblémát is gravíroztattak azokra, amin a vaskakas és a „Gy?r, a fröccs városa" felirat szerepel. Rajta van a 2002-es évszám is, akkor védették le ugyanis ezt az elnevezést.

Hagyományh?en: Ilyen és hasonló üvegpalackokból is kóstolható a szóda a fröccsnapokon. Képünkön Hámori Sándor. Fotó: Bertleff András

Akárcsak a fröccsöt, a szódásüvegeket is pénzadomány fejében kínálja a Rotary.

A jótékony gy?jtés bevételét szokás szerint a Kazinczy szépkiejtési verseny támogatására, díjazására ajánlják fel. S?t, az üveghez hasonlóan gravírozott poharakat is készíttetett az idei fröccsnapokra a klub. Ezzel az esemény rangját és remélhet?leg a jótékony célra összegy?l? összeget is növelik.

Hámori Sándor gy?jteményében színes szódásüvegek, kétliteres és kétdecis palackok is vannak. Utóbbi éppen egy italhoz való és a palackok feliratai is különleges kordokumentumok. Például az, amelyik vállalkozói összefogásról árulkodik: „Gy?ri Vendégl?sök és Kávésok Szikvízgyári Szövetkezete". A legérdekesebb mégis talán az, aminek nyakában csavarszer? üvegvályúban mozog egy üveggolyó. Dugóként szolgált, ha álló helyzetben volt a palack. Ilyenbe töltötték azel?tt a szódát, hogy Jedlik Ányos feltalálta nagyüzemi gyártásának módját. Rajta keresztül köt?dik Gy?rhöz a szikvíz, a helyi bencés líceumban tanító tanár életm?ve el?tt is tiszteleg a Rotary a fröccsnapokkal. 1829-re sikerült megfelel? készüléket szerkesztenie a szerzetesnek, s a szódavíznek hosszú neveket adott: mesterséges szénsavas víznek, mesterségesen készült savanyú víznek, pezsg?víznek nevezte.