A Gy?ri Rotary Club 1932. prilis 10-n tartotta alakul lst, a kereskedelmi s iparkamara kis tancstermben.
Az alakul lsen jelen volt M. B. Gerbel Bcsbol, mint a nemzetkzi rotary azaz a Rotary International (RI) eurpai fomegbzottja, a budapesti s pcsi rotary klubok kpviseloi: Dr. Hegedus Lrnt, gr. Apponyi Albert, Dr. Sid Zoltn, valamint Fenyvesi Bla s Zsolnay Mattyasowszky Tibor.
Az alakul lsen a tbbiek mellett az albbi kztiszteletben ll szemlyek vettek rszt: Dr Nyry Lszl krhzi belgygysz foorvos, aki az alapt elnk lett, valamint Dr. jlaki Gza jogsz, aki akkor az Idegenforgalmi Hivatal vezetoje volt, Dr. Lugossy Istvn trvnyszki orvos, Dr. Meixner Erno a gyori kereskedelmi s iparkamara fotitkra, Winkler Antal gabonakereskedo, Dr. Glos Rezso noi felsokereskedelmi iskolai igazgat, Jaross Sndor cs. s kir. kamars, takarkpnztri elnk, Meixner Ferenc szlloda tulajdonos.

Az alakul ls kimondta, hogy elfogadja az alapszably tervezetet, vi kzgyulseit prilis hnapban tartja. Heti sszejveteleit szerdn este 8 rakor a Royal szll helyisgeiben kert sort.

Az alakul ls vgn vlasztottk meg a tisztsgviseloket:

Elnk
Dr. Nyry Lszl krhzi foorvos, egyetemi magntanr
Alelnk
Neurihrer Lszlny. ezredes
Titkr
Dr. Meixner Erno kereskedelmi s iparkamarai fotitkr
Hznagy
Dr. Glos Rezso noi felsokereskedelmi iskolai igazgat, egyetemi magntanr
Pnztros
Salzer Lipt kereskedo

Az igazgatsgtagjai a fentieken kvl
Jaross Sndor cs. kir. kamars, takarkpnztri elnk, s
Farkas Imre vrosi muszaki tancsos

Az ls vgn bejelentettk, hogy az eurpai fomegbzott a chicagoi kzpontnl fog eljrni a nemzetkzi szervezetbe val felvtel gyben.

Az alapszably rtelmben az sszejvetelekrol val elmarads folytn nmagtl megszunik brmely tag rendes tagsga, ha a klubnak ngy egymst kveto sszejveteln nem jelenik meg, kivve, ha megfelelo kimentst az igazgatsg helytllnak fogadja el.

Minden rendes tag tagsga megszunik, ha egy flvben az egyeslet sszejveteleinek legalbb hatvan szzalkn nincs jelen, s az igazgatsg a tvolmaradst nem igazolja.

Az elso gyori rotary zszl

A kvetkezo hnapok a brokrcia jegyben teletek, mg vgl 1932. jlius 29.-n hivataloss vlt a Club. A charter nnepsgrol nem ll rendelkezsre dokumentum.

A Gy?ri Rotary Club elnkei az alakulstl 1938-ig:

1932-34. Dr. Nyry Lszl alapt elnk
1934/35. Jausz Lajos
1935/37. Glos Rezso
1937/38. Kiss Aurl
Iratok: levelek, Szabadkomuvesek Magyarorszgon.

1937. december 16.-n a rendorkapitnysg vezetoje jelentette a polgrmesternek, hogy a Club nem jelenti be lseit, amibol arra kvetkeztet, hogy az egyeslet megszunt. A felszmolsi procedra elkezdodtt, majd 1938. november 19.-n a Club elnke, Kiss Aurl kzjegyzo, hivatalosan bejelentette, hogy tagjai kilptek, a klub kzgyulse nem hvhat ssze, gy a feloszlst sem tudjk kimondani. Ezt a tnyt jelentettk Dr. Kos Zoltnnak, a magyarorszgi Rotary Clubok kormnyzjnak is.
Vgl 1939. mjus 31-n a polgrmester kimondta a Club megszunst. A vagyoni felszmols 1939. szeptember 26-n zrult le.

A Rotary Club jraalaptst 1992-ben Dr. Koszegi Rudolf, a Rotary Schnbrunn (Ausztria/Bcs) tagjnak kezdemnyezsre Dr. Horvth Jzsef, Lackner Pl, Grbics Henrik s Dr. Kirly Gza kezdte el. Az jraalapts ve gy 1992 lett, mg a hivatalos alakul, azaz a charter nnepsgre 1993. jlius 10-n a Rba Szllban kerlt sor.

Az jraalakulst kveto idoszakban az albbi elnkk vezettk a klubot:

1992-1994 Horvth Jzsef
2013/14 Dr. Horvth Zoltn
2014/15 Fnai Lszl
2015/16 Nmeth Tibor

A Rotary Club Gyor jraalaptsa ta nemcsak Gyor vrosrt szervez jtkony cl rendezvnyeken, hanem annak tgabb krnyezetrt is. Mi tbb a klub nagy figyelmet fordt a hatrokon tvelo kapcsolatok polsra, a krpt medencei magyarsg megsegtsre. Tbb alkalommal juttatott adomnyokat Erdlybe, a csng fldre, Krptaljra, valamint a felvidki magyarsghoz is.

A klub mindig is lo kapcsolatra trekedet a krnyezetvel. A meghvott vendgek kztt szp szmmal akadtak orszggyulsi s nkormnyzati kpviselok, a nagyzemek s gyrak vezetoi, polgrmesterek, civil szervezetek elljri.

A gyori klub csakgy, mint az sszes magyar rotary trsasg a kzelmltig a bcsi kzponttal mukdo 1910-es rgihoz rotarys nven disztrikthez tartozott. 2007. jnius 29-30-n a Budapesten, jelentos klfldi rszvtellel megtartott charternepsgen hivatalosan is megalakult az nll magyar disztrikt, mely a nemzetkzi rotaryn bell az 191-es sorszmot kapta. A magyar disztrikt elso kormnyzja Kovcs Imre lett.

A magyar rotary 40 klubbal s mintegy 1100 taggal lpett be a rotarystk nagy csaldjba.