2012. október 09. kedd, 19:18

Budapesten javtjk az erdlyi szvet

Rotary Club Hromszztven hatron tli beteg gyermek vr az orvosi beavatkozsra

Pizzt! felelte a ngyves Papp Arnold arra a krdsre, hogy mit szeretne el?szr enni, ha elhagyja a krhzat. Nem kellett sokat vrnia az olasz tsztra: egy nappal azutn, hogy megm?tttk a Gottsegen Gyrgy Orszgos Kardiolgiai Intzet Gyermekszv Kzpontjban, ki is kerlt az intenzv osztlyrl, r egy napra pedig mr haza is trhetett a szleivel Szatmrnmetibe.

Cseri Pter| Npszabadsg| 2012. oktber 8.

rlk neki, de remlem a magyar gyermeket is gygytsk mg magyar orszgon

Lpi Roland, a magyar Rotary Ajndkozz letet! projektjnek vezet?je ltogatta meg Arnoldot, a megm?ttt kisfit

Fot: Szab Barnabs

Arnold a tizenegyedik hatron tli szvbeteg kisgyermek, akin a Rotary Club Gift of Life (Ajndkozz letet!) elnevezs? programja keretben Budapesten hajtottak vgre szvkatteres beavatkozst.

Olyan specilis eljrsrl van sz, amellyel szmos veleszletett szvbetegsget meg lehet gygytani sebszks nlkl mondja Szatmri Andrs professzor, a kardiolgiai intzet szakmai igazgatja. Mivel nincs szksg a mellkas feltrsra, gy elkerlhet? az elhzd felpls s a szv?dmnyek kockzata. A gyerekek mr a specilis beavatkozst kvet? msodik napon haza is trhetnek, harmadnap pedig vodba-iskolba mehetnek. Mire Arnold feln?, el is fogja felejteni a szvbetegsgt.

Az egsz vilgot behlz, f?knt kzssgptssel s karitatv tevkenysggel foglalkoz Rotary Club jelenleg 67 orszgban m?kdteti az Ajndkozz letet! programjt, amelynek keretben eddig 12 ezer gyermek szvm?ttjt finanszrozta. Lpi Roland, a Gift of Life magyarorszgi projektvezet?je szerint azrt van szksg vilgszerte a szervezet segtsgre, mert sok helyen hinyzik a legmodernebb infrastruktra s a specilis eljrsok alkalmazshoz szksges szaktuds.

Mikzben a hazai gyermekkardiolgia vilgsznvonal, s a magyar gyerekek gond nlkl hozzjuthatnak nemcsak a kompliklt szvm?ttekhez, hanem a szvkatteres eljrshoz is, addig a krnyez? orszgokban, f?knt Erdlyben, Krptaljn s a Vajdasgban egyel?re az infrastruktra s a kpzett orvosok is hinyoznak a klnbz? specilis beavatkozsok elvgzshez mondja Lpi Roland.

Ezrt indtottuk el kt vvel ezel?tt a magyarorszgi projektet, amellyel a hatron tli, szvbetegsggel szletett gyerekek szmra is elrhet?v szerettk volna tenni a gygyuls lehet?sgt.

Papp Arnoldrl hromves korig a szlei sem tudtk, hogy veleszletett szvbetegsgben szenved. Egy makacs megfzs miatt kerlt be a szatmrnmeti krhzba, ahol a vizsglatok sorn fedeztk fel a szvproblmt. Onnantl kezdve megvltozott a csald lete, a kisfit mg a szlt?l is vtk, nehogy valami baja legyen.

Elkldtek minket Kolozsvrra, ahol a kardiolgusok kzltk, Arnoldot mindenkppen meg kell m?teni idzi fel a tavaly decemberi esemnyeket Molnr Mria, a kisfi desanyja. Azt is mondtk, hogy vagy hagyomnyos szvm?ttre lesz szksg, vagy a jval biztonsgosabb katteres beavatkozsra. Aztn hozztettk, hogy ilyet Romniban sehol nem vgeznek, csak Magyarorszgon. Ktsgbeestnk. Megkrtk az otthoni gyerekorvosunkat, prbljon valahogy segteni.

A szatmrnmeti gyerekorvos segtett. Az ? kzbenjrsra kerlhetett fl Arnold arra a listra, amit a Rotary Club lltott ssze a hatron tli, veleszletett szvbetegsggel l? gyerekekr?l. A sz?rst a rotarista dr. Weithaler Annamria irnytja, aki szinte napi kapcsolatban van 70-80 erdlyi, vajdasgi s krptaljai gyermekorvossal, t?lk kapja azokat az informcikat, hogy kik lehetnek a potencilis pciensek. A Rotary Club ltal finanszrozott sz?r?vizsglatok eredmnyei alapjn egy magyar kardiolgusokbl ll szakmai csoport vlasztja ki azokat a gyerekeket, akik bekerlhetnek a Gift of Life programba. A dntsekben persze pnzgyi szempontok is szerepet jtszanak.

Jelenleg mintegy 350 gyerek szerepel a vrlistn, akadnak kztk, akiken csak a hagyomnyos szvm?tt segthet, msoknak a szvkatteres eljrs jelenthetn a tkletes megoldst mondja Lpi Roland. Mivel a projekt keretben a Rotary llja a sz?rs, a budapesti beavatkozs s a szl?k utaztatsnak kltsgeit, gy behatroltak a lehet?sgeink. Kt v alatt a rotaristk adomnyaibl 25 milli forintot gy?jtttnk ssze, ebb?l eddig 11 gyerek m?ttjre futotta.

A hossz tv megoldst segthetn, ha valamennyi krnyez? orszgban kiplne a specilis szvkatteres eljrshoz szksges infrastruktra, s az ottani orvosok is elsajtthatnk a mdszer alkalmazshoz szksges ismereteket. Csak ezek utn lehet esly arra, hogy a szomszdos llamok trsadalombiztostsai bevllaljk a szvkatteres eljrs finanszrozst.

Lpi Roland elmondta, a Rotary a lehet?sgeihez mrten szeretn tmogatni ezt a folyamatot: Romniban pldul mr elkezd?dtt a szksges m?szerek-berendezsek beszerzse. Az orvosi httr megteremtse id?ignyesebb, a szakemberek szerint legalbb tves folyamatos gyakorlat szksges ahhoz, hogy valaki nllan leveznyeljen egy szvkatteres beavatkozst.

Papp Arnoldnak erre mr nem kell vrnia, Szatmri professzor szerint mostantl ugyangy lheti az lett, mintha soha nem is lett volna szvbeteg. Ha hazarve megeszi a bfelejt? pizzjt, akr mehet is a jtsztrre.