2010. június 16. szerda, 19:32

Az otranti tkzet 93. vfordulja
2010.05.25.
A gy?ri Rotary Club kezdemnyezsre ngy vvel ezel?tt emlktblt helyeztek el Punta d’Ostro er?d bstyjn a h?sk emlknek adzva. Ezt hrom ve egy bronz emlktblra cserltk Horvtorszgban, a Prevlaka- flszigeten az otranti tkzetben rszt vett h?sk s elesettek tiszteletre.
Az els? vilghborban a Flkzi-tenger krzetben az otranti csata volt a szembenll hadihajk ltal vvott legnagyobb tengeri tkzet. Az egyik oldalon az osztrk-magyar, a msikon a brit, az olasz s a francia flottaer?k harcoltak. Minkt oldalon fontos szerepet kaptak a repl?gpek s tengeralattjrk. Tny, hogy az osztrk-magyar haditengerszetet nem lehet sszehasonltani a szembenll Olaszorszg, Nagy-Britannia, Franciaorszg hatalmas flottival mgis elmondhat, hogy vgig megllta a helyt s ura maradt az Adrinak.

A mindssze hrom gyorscirklbl s kt torpedrombolbl ll kis er?csoportosts fontos, hadm?veleti jelent?sg? csapst mrt ellenfelre. A szorosban plt antant tengerzr sztzzsval, biztostotta a nmet s magyar-osztrk tengeralattjrk s hajk kijutst a Fldkzi-tengerre. Ez a hadm?velet nem hatalmas hajegysgek elsllyesztsrt, nem elpuszttott brutt regiszter tonnkrt zajlott, hanem egy hallatlanul fontos stratgiai tjrrt, az otranti-szorosrt.

Csak egy katona a megmondhatja annak, milyen fontos mindez a csapatok tovbbi harcainak sikerhez. Csak a katona tudhatja igazn milyen sokat nyerhet az ks?bb, a ki az elrhet? gy?zelemrt nem rest kockztatni. Csak a parancsnok tudja igazn milyen fontos a szemlyes pldamutats a csapatok morljnak meger?stse szempontjbl.
A sikerek, a j pldk, s a h?sk ernye adhat er?t a feladatok teljestshez azonban a sikerek elrse rdekben vannak, akik a legdrgbbat ldozzk, az letket. A h?sk s elesettek tisztelete a mi feladatunk, a rluk val mlt megemlkezssel tarthatjuk eredmnyeiket tiszteletben, ez trtnt itt a Prevlaka- flszigeten a Punta d’Ostro er?d bejratnl.

A Balkni Egyestett Hadszntren Bosznia-Hercegovinban (EUFOR-NATO) szolglatot teljest? katonk kpviseletben Siposs Ern? Pter ezredes vezette ngyf?s delegci mjus 9-n vett rszt a megemlkezsen. Mszros Jzsef a gy?ri Rotary Club kpvisel?je nnepi beszdben rviden felidzte az osztrk-magyar haditengerszet ltal 1917. mjus 15-n indtott hadm?velet esemnyeit az otranti tengerzr felszmolsra. A megemlkezs utn Siposs Ern? Pter ezredes a
Balkni Egyestett Hadszintren Bosznia-Hercegovinban (EUFOR-NATO) szolglatot teljest? katonk kpviseletben, Mszros Jzsef a gy?ri Rotary Club kpviseletben, mg Bittera Gbor kormnyos matrz a Magyar Tengerszek Egyeslete kpviseletben koszort helyezett el az emlktblnl, majd egy perces nma tiszteletadssal adztunk az elesettek emlknek. Ezt kvet?en Bittera Gbor tolmcsolsban meghallgattuk a tengerszek imjt. A rendezvny zrsaknt elhangzott a horvt majd a magyar Himnusz.

A polgri kezdemnyezsek is megfelel? rangra emelik a h?sk s elesettek emlkhelyeinek gondozst, melyre nagyszer? pldt lthattunk a megemlkezsen, itt is j volt magyarnak lenni. Tisztelettel adzva a h?sk emlknek, ezton fejezem ki ksznetemet Mszros Jzsef rnak a gy?ri Rotary Club, valamint Bittera Gbor kormnyos matrznak a Magyar Tengerszek Egyeslete kpvisel?inek a rendezvny megszervezsrt.

Siposs Ern? Pter