2009. augusztus 26. szerda, 09:03

Image

tdik alkalommal rendezik meg a Gy?ri Frccsnapokat augusztus 28-30-ig a Gy?ri Nyr keretben. Idn is tiszteletket rjk le a szdval felhgtott bort kedvel?k Jedlik nyos szobra el?tt, aki a dinam mellett a szdavz nagyzemi gyrtst is kitallta, amely mra mr hungarikumm vlt.

Jedlik nyos Gy?rben kezdte tanri plyjt, s nyugdjas veiben is vrosunkat vlasztotta. Bencs rendtrsai nagy rmre ksrletezte ki el?szr Magyarorszgon a szikvz nagyzemi gyrtst, gy az els? frccs Gy?rben kszlhetett.

Vrsmarty Mihly Fti dal cm? versben rt el?szr e nagyszer? ned?r?l: 1842-ben Fy Andrs fti pincjben szretet tartottak, melyen tbbek kztt Jedlik nyos s Vrsmarty Mihly is megjelent. Jedlik szdt is vitt magval, melyet a borba spriccelt: innen szrmazott ht akkori elnevezse, a „spriccer”. Ezt ks?bb Vrsmarty magyarostotta, innen a „frccs” neve.

Az imnt emltett bordal kezd?sora is erre tesz tanbizonysgot: „Flfel megy a borban a gyngy”.

Jedlikr?l Ferenczy Viktor ks?bb azt rta: „szesszel csak mrtkletesen lt, de vendgeivel szvesen koccintott.” Erre pedig egy j frccs igazn megfelel? lehetett.

Gy?rben 2004-ben rendezett el?szr a Rotary Club frccsnapokat. Azta egyre nagyobb npszer?sgnek rvend a rendezvnysorozat. Mester Jzsef, a frccsnapok egyik programgazdja bzik az idei sikerben is.

A programokrl lapunknak elmondta, a pnteki megnyit a Konferencia Hotelben lesz 17 rai kezdettel, melyet a gy?ri Rotary Club elnke, Dombi Lszl nyit meg, s a hagyomnyokhoz hven Nyakas Szilrd rdis szerkeszt? tart el?adst. Ezutn el?kerl az nnepelt ital is, s a megjelentek kstolt tartanak.

A Szchenyi tren mg aznap este fl htkor Szab Jnos trogatjtkval folytatdik a rendezvny, majd megkoszorzzk a Jedlik szobrot.

A ktnapos frccsnnep programjai a Bcsi kapu tren fellltott pavilonban folytatdnak.

Szombaton dlel?tt 10 rtl este 10-ig vrja a bor s a szda egyvelegt kedvel?ket a Rotary Club. Fl 5-t?l pedig a Rozmaring nmet nemzetisg? krus s Pter Jnos harmonika dallamai szrakoztatjk a kznsget.

Vasrnap Takcs Zsolt harmonikam?vsz francia sanzonjaira kortyolhatjk a „spriccert” a rsztvev?k.

Mester Jzsef hozztette, a gyermekeknek is kedveskednek, ?ket bioalma-, illetve mlnalb?l kszlt frccsel vrjk, de termszetesen a hagyomnyos gymlcslevek is megtallhatak lesznek a knlatukban.

A helyi Rotary ezen rendezvnysorozatval mint minden vben, idn is a Kazinczy Ferenc Gimnzium Szp Magyar Beszd versenyt tmogatja. Mester Jzsef kifejtette, a rendezvny lnyege, hogy a bevtellel segthess az zes magyar beszd meg?rzst.